Jak w 5 krokach znaleźć odpowiedniego pośrednika?

  • Data dodania: 24.01.2022
  • Autor wpisu: Aron Półtorak

Dużo osób ma problem ze znalezieniem odpowiedniego pośrednika. Co rusz testuje nowych, którzy dużo obiecują. No właśnie... obiecują, czyli tylko mówią co zrobią. Zanim stracicie cierpliwość przeczytajcie poniższy poradnik, a dowiecie się jak w 5 prostych krokach skutecznie wyszukać profesjonalnego pośrednika, któremu nie będziecie musieli dawać kredytu zaufania na starcie.

1. Czy specjalizuje się w tym temacie?

Pierwszym punktem przy wyborze pośrednika, który ma adekwatnie i skutecznie zrealizować dany mu temat, jest to czy ma doświadczenie w obrocie tym rodzajem nieruchomości / tym typem obsługi. Agentów oferujących swoje usługi na rynku jest wielu, ale nas interesuje przecież specjalista. Dużo gorzej poradzi sobie z zadaniem osoba, której doświadczenie dotyczy jedynie sprzedaży mieszkań, w momencie gdy my chcemy nabyć domek letniskowy, a ona nigdy nie obsługiwała takiej transakcji. Ten zawód cechuje się dużą specjalizacją, ponieważ każdy rodzaj nieruchomości obsługuje się inaczej, wymaga innej techniki, strategii i wiedzy. Nieraz są to bardzo subtelne różnice i trzeba je znać. Specjalizacja ma więc w tym miejscu duże znaczenie. Wybierzmy zatem osobę, która może pochwalić się w swoim portfolio adekwatnym doświadczeniem i sukcesami. Możemy też zapytać się czy obsługiwał kiedyś konkretny przypadek. Wiemy przecież, że jeśli profesjonalista zrobił coś raz, zrobi to i drugi.

2. Czy zna lokalny rynek?

Na kolejnym kroku powinniśmy zweryfikować czy pośrednik zna lokalny rynek: specjalista z np. Lublina będzie miał problemy z obsługą transakcji w Trójmieście. Może nieprawidłowo określić wartość, szybkość sprzedaży, trendy, itd. Jest to niestety prawie pewne, ponieważ rynek nieruchomości jest lokalny i bardzo niejednorodny – przecież nawet różne dzielnice jednego miasta mają inne ceny. To samo dzieje się poza obszarami miejskimi, gdzie nawet 20-30 kilometrów jest w stanie znacząco zmienić cenę. Dodatkowo osoba dobrze znająca okolicę będzie nam w stanie podpowiedzieć, w przypadku zakupu domu, gdzie znajduje się np. najbliższe przedszkole, przystanek komunikacji publicznej i czy przypadkiem za rogiem nie powstaje hala produkcyjno-magazynowa, która zmąci spokój okolicy.

3. Czy należy do lokalnego stowarzyszenia?

Taka przynależność sugeruje nam, że współpracuje z innymi specjalistami na rynku. To niejednokrotnie może przyczynić się do przedstawienia nam oferty „z pod lady” o bardzo atrakcyjnych parametrach lub przekazania naszego ogłoszenia innym pośrednikom, którzy mając swój zasób klientów, ułatwią sprzedaż. Z kolei separacja na rynku może być spowodowana faktem, że inni pośrednicy nie chcą z nim współpracować, co może być skutkiem jego nieetycznych lub nieprofesjonalnych praktyk.

4. Czy ktoś go poleca?

Jeżeli polecenie otrzymaliśmy od zaufanej osoby, to możemy być prawie pewni, że pośrednik stanie na wysokości zadania. Co jednak jeśli nie znamy nikogo kto takiego polecenia by udzielił? Wtedy warto za poleceniami się „rozejrzeć”. Zanim jednak w przypływie optymizmu zaczniecie przekopywać internetowe fora, gdzie każdy anonimowo może wypisywać co zechce, chciałbym polecić wam inne pewniejsze sposoby na zdobycie polecenia. Jednym z nich jest sprawdzenie czy przypadkiem w okolicy nie sprzedała się właśnie jakaś nieruchomość – może do sąsiedniego domu właśnie wprowadziła się nowa rodzina? Może z okna piętro niżej znikł baner pośrednika? W takim przypadku warto podpytać się osób, które doświadczyły już pracy tej osoby czy są z niej zadowolone i czy wszystko przebiegło tak jak się umówili. Bądźcie jednak ostrożni – baner wiszący już od kilku lat nie będzie raczej dobrą wizytówką pośrednika. Nie wybierajcie zatem agencji, które próbują sprzedawać coś długi czas, a te które zakończyły działania sukcesem. Drugi sposób na sprawdzenie czy pośrednik cieszy się poleceniami za wykonaną pracę jest udanie się do biura i poproszenie o rekomendacje lub zerknięcie na fan page firmy np. na serwisie facebook – tu polecenia zamieszczają konkretne osoby, do których możemy napisać z pytaniem w czym im pomógł, ile zajęło to czasu, aby dodatkowo zweryfikować rekomendację.

5. Czy inne ogłoszenia reklamuje w sposób, którego oczekiwałbym przy moim zleceniu?

Sprawdźmy jak wyglądają ogłoszenia pośrednika (np. odwiedzając jego stronę www), czy są zadbane, estetyczne, czy wyróżniają się na tle konkurencji. Jeśli tak jest to możemy przewidzieć, że po zawarciu umowy pośrednictwa i nasza nieruchomość doczeka się tak samo profesjonalnej oprawy.

Jeśli więc na powyższe pytania masz 5 odpowiedzi TAK, to dobrze wybrałeś pośrednika! Masz pewność, że swoją sprawę oddajesz komuś kto ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności, zna lokalne niuanse rynku, współpracuje, działa etycznie oraz prawidłowo przykłada się do powierzonych zadań. Pamiętaj, że profesjonalizm może kosztować nieco więcej, ale czy właśnie nie chodzi Ci o to, aby swój majątek powierzyć zaufanej osobie; a nie komuś kto konkurować będzie jedynie niższą stawką wynagrodzenia, nie mogąc zaoferować niczego więcej, nie ma doświadczenia, nie przykłada się do ofert, ma negatywne opinie i tylko obiecuje.

Artykuł przygotował: Aron Półtorak

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.